Hirdetés
. Hirdetés

Videó: új kódrendszer válthatja fel a 40 éves vonalkódot

|

Az MIT Media Lab diákjai Bokode néven új kódrendszert fejlesztenek. A Bokode-tól azt remélik, hogy nemsokára az elcsépelt és kevésbé praktikus vonalkódok helyébe léphet.

Hirdetés

A 30-40 évvel ezelőtt kifejlesztett vonalkódokat a pénztárgépek vagy más ipari felhasználások lézerrel szkennelve tudják olvasni. Ilyen eszköz nincs mindenkinél, ezzel szemben manapság már egymilliárd ember zsebében ott lapulnak a kamera funkcióval ellátott mobiltelefonok. Az MIT kutatói szerint ezért is lenne kézenfekvő, hogy kamerával olvasható kódokkal váltsák fel a jelenleg leginkább elterjedt vonalkód rendszert.

A felhasznált technológia a bokeh-effektustra épül: ezt a fotókon látható jelenséget az élességen kívüli tartományban a szóródási kör minőségének jellemzésére használják.

Amikor kamerával fókuszálunk egy Bokode mintára, a bokeh effektus összemossa azt egy olyan képpé, amelyett a kameránk is felismer. A Bokode képek rendkívül kis méretűnek számítanak a hagyományos vonalkódokhoz képest, de ha nyomtatott formában helyezzük azokat egy nagyítólencse mögé, akár 20 méteres távolságból is olvashatók. Ráadásul sokkal több információt hordoznak, mint egy tipikus vonalkód.



A fejlesztők jelenleg két alternatívával álltak elő: egy aktív és egy passzív Bokode-dal. Az aktív Bokode hátulján egy apró LED található, ami megvilágítja a felületet, hogy a kamera könnyebben lássa. Ez azonban sok termék esetében nem jó megoldás, hiszen az drágább és vastagabb is lesz tőle. A passzív Bokode-nál a kamera vakuja világítja meg a felületet, ami aztán visszaveri a fényt.

A vonalkód nem az egyetlen címkézési módszer, amelynek elterjedt a használata. Az RFID (más néven a rádiófrekvrenciás azonosítás) is nagyon népszerű, de Mohan szerint a Bokode még az RFID-val szemben is előnyöket mutat.

Az RFID nem képes geometrikus információt közölni. Csak annyit árul el magáról, hogy valahol a közelben van, de a pontos helyét meghatározni nagyon nehéz. Még a háromszögeléses módszerrel is bonyolult, és akkor sem könnyű pontos adatokat szerezni róla. A Bokode ezzel szemben nagyon pontos információt szolgáltat magáról, elhelyezkedésének irányszögét már a prototípus is egy fokos hibahatáron belül állapítja meg.

Kis méretének köszönhetően az MIT kutatói már több alkalmazási lehetőséggel is előálltak a Bokode-dal kapcsolatban.

Fejlesztői szerint az egyik lehetségés felhasználási terület a közlekedés lehetne. A Bokode a harmadik féklámpán vagy a hátsó lökhárítóra illesztetve a mögöttünk lévő autónak is információt szolgáltathat azzal kapcsolatban, hogy mikor lenne ideális megállni, vagy hogyan és merre érdemes kanyarodni. De a gyalogosok is hordhatnának Bokode-ot, és akkor az autósok nemcsak más autósokról, hanem a gyalogosokról is plusz információhoz juthatnak.

Arról egyelőre nincs információ, mikor kerülhet a Bokode kereskedelmi forgalomba, de az MIT Media Lab-jében dolgozók szerint a Bokode még kisebb és ennél is egyszerűbben olvasható lesz, mire piacra kerül.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.