Hirdetés
. Hirdetés

"Az Oracle technológiák átszövik a magyarok mindennapjait..."

|

Interjú Reményi Csabával, az Oracle Hungary ügyvezető igazgatójával.

Hirdetés

Átfogó felhőportfóliójának tavaly őszi bejelentését követően az Oracle az idei évet az integrált rendszerek új nemzedékével indította. Január végén debütált az Oracle Virtual Compute Appliance X5, Database Appliance X5, Big Data Appliance X5, Zero Data Loss Recovery Appliance X5, valamint az Oracle Exadata Database Machine X5 is.

Hirdetés

 

Computerworld: Hogyan segíthetik a friss X5-ös készülékek a hazai szervezetek körében a korszerű információmenedzsment-stratégia megvalósítását?

Reményi Csaba: Integrált rendszereink teljes családja megújult, tagjai a legújabb Xeon processzorokra, illetve új X5-ös szervereinkre épülnek. A legfontosabb újításokat – például az újfajta, flexibilis architektúrák, az Oracle-alapú virtualizáció, valamint a szintén újdonságnak számító Extreme Flash tároló támogatása – az Exadata Database Machine X5 tartalmazza. A rugalmas felépítés eredményeként a felhasználó pontosan igényeire szabott konfigurációt alakíthat ki, amelyet a capacity on demand képességgel kombinálva a licencköltség szempontjából is optimalizálhat. Az Oracle VM virtualizációs megoldás támogatásával lehetővé vált, hogy a szervezetek konszolidált környezetekben operációs rendszer szintjén szeparálják adatbázisaikat, a teljesítmény érezhető csökkenése nélkül, ami az integrált célrendszerekre jellemző hardver-szoftver optimalizálásnak köszönhető. Végül az Extreme Flash tárolóval akár hagyományos diszkalrendszer nélküli adatbázis-gépet is tudunk szállítani, így az Exadata a legszélsőségesebb teljesítményigényt is ki tudja szolgálni.

Fontos újdonság az is, hogy az Oracle Virtual Compute Appliance X5 versenyképes konvergens infrastruktúrát kínál általános Linux-, Solaris- és Windows-alapú alkalmazásokhoz. Ez a készülék teljesen virtualizált szerver-, tároló- és hálózati elemekre épül, amelyek gyárilag integráltak, és egységesen kezelhetők. A Virtual Compute Appliance X5 bejelentésével az Oracle is belépett az általános célú, konvergens infrastruktúra-megoldások gyorsan növekvő piacára.

Egyedülálló készülékünk az új Zero Data Loss Recovery Appliance X5, amellyel egy szervezet összes adatbázisát mentheti, és tetszőleges időpontra, konzisztens módon helyreállíthatja, legyen szó teljes adatbázisokról, vagy azok valamely részéről. Mivel a mentés az adatbázis-naplóállományok folyamatos továbbításával (log shipping) készül, a mentések akár földrajzilag távoli adatközpontba is hatékonyan továbbíthatók, ami gyakorlatilag katasztrófatűrő megoldást ad a szervezetnek.

Az Oracle integrált célrendszerei leveszik a szervezetek válláról az infrastruktúra- és platformépítés és az optimalizálás terhét. Sokkal gyorsabban, ugyanakkor kisebb kockázattal vezethetnek be a felhasználók új rendszereket, amelyek megbízhatóbb működés mellett nagyobb teljesítményt adnak. Mivel integrált rendszereink kimagasló konszolidációs képességgel bírnak, magánfelhő-környezetek építéséhez is ajánljuk őket.

CW: Februárban az Oracle big data portfóliójában is új megoldásokat (Big Data Discovery, GoldenGate for Big Data, Big Data SQL 1.1 és NoSQL Database 3.2.5) mutatott be. Még napjainkban is gyakran hallunk olyan véleményeket, amelyek szerint a magyar piac, a magyar szervezetek túl kicsik a nagy adat megoldásokhoz. Valóban így lehet ez, vagy az Oracle big data stratégiája, most bejelentett megoldásai a magyar piacon is relevánsak?

RCs: Hazai viszonylatban is igaz, hogy a vállalatok évek óta óriási mennyiségű adatot gyűjtenek be különféle rendszerekből. A technológia lehetővé tette, és az üzleti igény is azt diktálta, hogy ezekből az adatokból versenyelőnyt adó következtetéseket, jobb ügyfélkiszolgálást eredményező információkat nyerjenek ki. Ugyanakkor a bigdata-megoldások újfajta szakértelmet és hosszan tartó tervezést feltételeznek, csak ilyen előkészületek árán állíthatók hadrendbe. Az Oracle olyan megoldást igyekszik a szervezetek kezébe adni, amely leegyszerűsíti a bigdata-rendszerek kiépítését, az adatok begyűjtésétől kezdve az értékes tartalom kinyerésén keresztül a strukturált és strukturálatlan adatok egységes lekérdezéséhez szükséges környezet kialakításáig. A hazai vállalatok is kezdik belátni, hogy ezek a megoldások költséghatékonyság szempontjából is előnyösek, így ezen a téren egyre nagyobb hajlandóságot tapasztalunk a beruházásra.

Miközben a nagyadat-alkalmazások jelentős hasznot hajthatnak az üzletnek, hasonló mértékben növelik a vállalati informatikai megoldáshalmaz komplexitását is. Az Oracle többféle megoldással igyekszik csökkenteni és kezelhetővé tenni ezt az összetettséget. A legfrissebb innovációt ezen a területen a most bejelentett Oracle Big Data Discovery megoldás képviseli, amely egy keretrendszerben, grafikus felhasználói felületekkel támogatja a nagy adathalmazban a feladathoz illeszkedő adatok megtalálását, előzetes kiértékelését, az elemzéshez illeszkedő formára hozását, és az információfelfedezés folyamatát. Az új eszköz ezáltal szélesebb körű együttműködést tesz lehetővé az adatkutatók, a vállalati elemzők és az üzleti felhasználók között.

A februárban bejelentett termékek a big data és a relációs adatbázisok „hagyományos” világának összekapcsolását szolgálják, a GoldenGate for Big Data a valós idejű, a Data Integrator és a Big Data Connectors a kötegelt (batch) integráció eszköze, az üzleti elemzés vizuális felületét pedig a Big Data Discovery és az Oracle SQL-ből közvetlenül elérhető Big Data SQL adja, így egyesül régi és új az Oracle információs architektúrájában. Az Oracle Big Data SQL kiterjeszti a relációs világot a nagy adatra is, az SQL-t, a Hadoopot és a NoSQL-t egységes felület kapcsolja össze teljes megoldássá. Az üzleti felhasználók így az összes elérhető adatforrást, illetve adatot bevonhatják elemzéseikbe, amelyekkel nagyobb értéket adó információkhoz juthatnak. A most bejelentett termékekkel a magyar szervezetek is egyszerű módon bigdata-alkalmazásokkal egészíthetik ki meglévő rendszereiket, és azokat egységes megoldássá alakíthatják.

CW: Milyen előrelépést tapasztal az Oracle Magyarországon bigdata-alkalmazások terén? Milyen fogadtatásra talált a kibővített felhőkínálat a hazai piacon?

RCs: Mindkét területen pozitív és előremutató változásokról, trendekről beszélhetünk. Bár a felhőalapú számítástechnika térnyerése csak mostanában indult, piaca nagyon dinamikusan nő, és a megoldások már Magyarországon is eladhatók. A vállalatok, intézmények a felhő által szeretnék költséghatékonyabban működtetni IT-környezetüket, vagy teljesen megszabadulni az informatika üzemeltetésével járó terhektől, a feladatot olyan szolgáltatóra bízva, amelynek ez az alaptevékenysége. Tapasztalhatjuk ezt a trendet kiemelt, IT-szolgáltatásra szakosodott államigazgatási cégeknél, de a versenyszférában is évek óta működnek felhőből üzemeltetett megoldások a szállodai rendszerektől kezdve a HR- és CRM-alkalmazásokig, a virtuális gépkapacitás éppúgy elérhető, mint az adatbázis-szolgáltatás. Magyarországon már most is közel 200 szervezet használja az Oracle publikus felhőszolgáltatását, az ügyféligény alapján ez a legdinamikusabban fejlődő üzletág cégünkön belül. A nyilvános és magánfelhők előszobájának számító adatközpont-átalakítás, az IT-környezet konszolidálása már jó ideje a költséghatékonyság növelésének bevált módja a hazai szervezeteknél.

A nagy adat területén szintén komoly érdeklődést tapasztalunk, ügyfeleink közül egyre többen próbálják ki a bigdata-megoldásokat, azok egyes elemeit. A visszajelzésekből ítélve ezek a szervezetek biztosabb üzletmenettel járó előnyöket tapasztalnak és jelentős erőforrásokat takarítanak meg, ha építenek előre integrált és optimalizált megoldásainkra, különösen célrendszereinkre. Elmondhatjuk, hogy a konszolidáció minden eddiginél magasabb szintje, valamint a relációs és bigdata-világ egyesítése, amelyet ezek a megoldások képviselnek, a mai modern informatika elengedhetetlen kellékévé váltak.

CW: Az Oracle februárban több iparági bejelentést is tett például az Oracle Hospitality, a távközlési vállalatoknak szánt Netra moduláris rendszer, valamint az egészségügy szereplőit kiszolgáló, validált integrációs partnerek vonatkozásában. Miként a bejelentésekből is kitűnik, az iparági megoldásokat az adott területre szakosodó partnerek vezetik be és támogatják. Magyarországon miként fejlesztette, illetve fejleszti partnerhálózatát az Oracle?

RCs: Az Oracle termékportfóliójában és üzleti stratégiájában mindig kiemelt szerepet kaptak az iparági megoldások, amelyek az adott területen elmélyült szakértelmet, specializált partneri hálózatot követelnek. Az Oracle akvizíciók útján is építi ezt a hálózatot, a Micros Systems felvásárlásával a hazai piacon is jelentősen erősítettük jelenlétünket egyes iparágakban.

Építve a Micros Systems eredményeire, az Oracle Hospitality már meglevő szálloda- és vendéglátóipari termék- és szolgáltatásportfóliónkat továbbfejlesztve, innovatív felhőalapú megoldásokat kínál az iparági szereplőknek. Napjainkban a világ szálloda- és vendéglátóipara már elképzelhetetlen a különböző felhőalapú szolgáltatások nélkül. Elég, ha a szobafoglalási szolgáltatást nyújtó vagy vendégelégedettséget mérő internetes oldalakra gondolnunk, és könnyen beláthatjuk, hogy a felhő a mindennapok szerves része ebben az iparágban is.

 

 

Ugyanez igaz az iparág más szereplőire, éttermekre, kaszinókra, stadionokra is. Jelentős részük világszerte aktívan használja a különböző, felhőből elérhető, SaaS (software as a service) termékeket és szolgáltatásokat az üzletmenet hatékonyabbá tételére. A nemzetközi trend tetten érhető az iparág magyarországi szereplőinél is. Csak ebben a szegmensben több mint 70 magyarországi ügyfelünk van, akik 200 telephelyet üzemeltetnek, és már több mint 75 százalékuk használ valamilyen felhőalapú SaaS, PaaS vagy IaaS terméket, szoftver-, platform- vagy infrastruktúraszolgáltatást az Oracle Hospitality termékportfóliójából.

CW: Ugyancsak az év elején az Oracle stratégiai megállapodást kötött a magyar kormánnyal. Milyen hatása lesz ennek a magyarországi tevékenységre?

RCs: A magyar kormánnyal kötött stratégiai megállapodásban annak megerősítését látjuk, hogy az Oracle Hungary tevékenysége és a piac fejlesztésébe fektetett energiája a másik oldal számára is fontos és elismerése méltó. Minden hasonló visszajelzés értékes hazai és nemzetközi szervezetünk számára egyaránt, mert azt jelzi, érdemes még további erőforrásokat bevonnunk a magyar piacra. Jelenleg is ezen dolgozunk, aminek reményeink szerint hamarosan látható eredményei lesznek.

Többségükben már ma is Oracle-alapú rendszerek a magyar államigazgatás kritikus jelentőségű, például a költségvetés számára bevételeket generáló alkalmazásai. Az innovatív Oracle technológiák átszövik a magyar állampolgárok mindennapjait: a mentős bevetésirányítás, a bűnügyi iktató, valamint a személyi okmányokat nyilvántartó rendszerek, az európai uniós vagy hazai forrásból elérhető pályázati pénzek adminisztrálását végző alkalmazás, a mezőgazdasági támogatások kifizetését menedzselő, valamint az e-útdíj és a nemzeti mobilfizetési rendszer is Oracle-alapú megoldás.

Az Oracle Hungary folyamatos növekedés mellett jelenleg 300 magasan képzett szakembert foglalkoztat, partnerhálózatán keresztül pedig további több mint 2 ezer embernek biztosít állandó munkát. Közeli céljaink között szerepel, hogy mind az itteni fejlesztői kapacitást, mind alkalmazottaink létszámát tovább bővítsük.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.